NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron's Formula - Future Study Point

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

ex 12.2 -Heron's formula

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

ex 12.2 -Heron's formula

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula are solved here for helping the 9 class students in doing their homework and preparation of the class test, CBSE exams, and completing assignments of the chapter 12 Heron’s Formula. Heron’s formula is related to the area of triangles when all sides are given. The NCERT solutions of the exercise 12.2  chapter 12 Heron’s Formula will help you in clearing doubts on unsolved questions of the class 9 maths NCERT textbook.

Area of Δ = √[s(s -a)(s-b)(s-c)]

Where s is semiperimeter and a,b and c are the sides of the triangle

s = (a + b+ c)/2

Click for online shopping

Future Study Point.Deal: Cloths, Laptops, Computers, Mobiles, Shoes etc

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 12 Heron’s Formula

Exercise 12.1- Heron’s Formula

Exercise 12.2- Heron’s Formula

NCERT Solutions of class 9 maths

Chapter 1- Number SystemChapter 9-Areas of parallelogram and triangles
Chapter 2-PolynomialChapter 10-Circles
Chapter 3- Coordinate GeometryChapter 11-Construction
Chapter 4- Linear equations in two variablesChapter 12-Heron’s Formula
Chapter 5- Introduction to Euclid’s GeometryChapter 13-Surface Areas and Volumes
Chapter 6-Lines and AnglesChapter 14-Statistics
Chapter 7-TrianglesChapter 15-Probability
Chapter 8- Quadrilateral

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q1. A park in the shape of a quadrilateral ABCD has ∠C = 90°, AB = 9 m, BC = 12 m,CD = 5 m and AD = 8 m. How much area does it occupy.

Ans. We are given a quadrilateral ABCD , in which ∠C = 90°, AB = 9 m, BC = 12 m,CD = 5 m and AD = 8 m.

Q1 12.2 Heron's formula

Since ΔBCD is  a right triangle therefore applying  the formula of area of triangle

ar Δ = 1/2(Base) ×Altitude

arΔ BCD = 1/2(DC) × (BC) = 1/2(5)(12) = 30 cm²

Determining the length of BD by applying the Pythagoras formula

BD = √(12² + 5²) = 13 cm

Now let’s find the area of the ΔABD by applying the Heron’s formula

a = 8 cm, b = 9 cm, c =13 cm

s = (a +b+c)/2 = (8 +9+13)/2 =15 cm

= 6√35 cm² =6 ×5.92 ≈35.5

Therefore area of ABCD = Area of BCD + Area of  ABD = 30 +35.5 = 65.5 cm²

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q2.Find the area of quadrilateral ABCD in which AB = 3 cm, BC = 4 cm, CD = 4 cm, DA = 5 cm and AC = 5 cm.

Ans. We are given a quadrilateral ABCD in which AB = 3 cm, BC = 4 cm,CD = 4 cm and AD = 5 cm and AC = 5 cm

Q2 ex 12.2 Heron's formula

In ΔABC, AB = 3 cm, BC = 4 cm and AC = 5 cm

AC² = BC ² + AB² ⇒ 5² = 4² + 3²

Therefore ΔABC is a right triangle

Since ΔABC is  a right triangle therefore applying  the formula of area of triangle

ar Δ = 1/2(Base) ×Altitude

arΔ BCD = 1/2(AB) × (BC) = 1/2(3)(4) = 6 cm²

In ΔADC,we have CD = 4 cm, DA = 5 cm and AC = 5 cm.

Now let’s find the area of the ΔADC by applying the Heron’s formula

a = 4 cm, b = 5 cm, c =5 cm

s = (a +b+c)/2 = (4 +5+5)/2 =7 cm

= 2√21 = 2 × 4.58 = 9.16 cm²

Therefore area of ABCD = Area of ABC + Area of  ADC = 6 +9.16 = 15.16 cm²

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q3.Radha made a picture of an aeroplane with the help of a coloured paper as shown in fig,12.5. Find the total area of the paper used.

Ans.  Figure (I) is a isoscell triangular and (II) is rectangular section , the sides of triangle (I) are  5 cm,5cm and 1 cm

Fig 12.5 is following

Aeroplane Q3 ex 12.2 Heron

Now let’s find the area of  (I)  by applying the Heron’s formula

a = 5 cm, b = 5 cm, c =1 cm

s = (a +b+c)/2 = (5 +5+1)/2 =5.5 cm

= √ (5.5×0.5 × 0.5× 4.5)= 1/100 √(55×5×5×45 =1/100√(11 ×5 ×5×5×9 ×5) =75√11/100=75×3.32/100 =249/100 =2.49 cm²

Figure (II) is a rectangle of the sides 1 cn and  6.5 cm ,area of figure (II) = 1 ×6.5 = 6.5 cm²

Figure (III)  is a trapizium with parallel sides 1 cm and 2 cm, which contains a parallelogram with each sides 1 cm  and and anequilateral triangle  with each sides 1 cm

Area of figure (III) =1/2(sum of parallel sides)× height

Hight of  the trapizium = Height of triangle = h

Area of triangular section = a²√3/4 = 1²√3/4= √3/4 cm ²

Area of Δ = 1/2(Base)× Height = 1/2 (1)h =h/2

h/2 = √3/4 ⇒ h = √3/2  cm

Therefore ar (III) = (1/2)(1+2) ×√3/2 = 3√3/4 = (3 ×1.732)/4 ≈1.3cm²

Figure (IV) and (V) are right triangles

Area of figure (IV) = Area of figure (V) = (1/2 )×6×1.5 = 4.5 cm²

Area of aeroplane = 2.49 + 6.5 +1.3 +4.5 +4.5 =19.29≈19.3 cm²

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q4. Triangle and parallelogram have the same base and the same area. If the sides of the triangle are 26 cm, 28 cm, and 30 cm and the parallelogram stands on the base 28 cm, find the height of the parallelogram.

Ans. We are given the sides of a ΔDCE, DC = 28 cm, EC = 26 cm, DE = 30 cm

Also given EC = 28 cm common base of triangle DCE and quadrilateral ABCD and

Parallelogram and triangle have same base

area of ΔDCE = ar ABCD(parallelogram)

√[s(s -a)(s-b)(s-c)] = (1/2) Base ×Height

s = (a +b+ c)/2 = (26 + 28 +30)/2 = 84/2 = 42 cm

√[42(42 -26)(42-28)(42-30)] =  28 ×h

28 ×h = √[42×16×14×12]

28h = √[3×7×2×16×2×7×2×2×3]

28 h = 3 ×4×2×2×7 =336

h = 12

Hence height of parallelogram is 12 cm

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q5.A rhombus field has green grass for 18 cows to graze.If each sides of rhombus is 30 m and longer diagonal is 48 m.How much area of grass field will each cow be getting ?

Ans. We are given a rhombus ABCD ,whose each side is 30 cm and longer diagonal BD = 48 m

In ΔBCD,we have BC =30 m, CD = 30 m and BD = 48 m

ar Δ  = √[s(s -a)(s-b)(s-c)]

s = (a +b+ c)/2 = (30 + 30 +48)/2 =10 8/2 = 54 m

ar ΔBCD  = √[54(54 -30)(54-30)(54-48)]

= √[54×24×24×6] =√[6×9×6×4×6×4×6] = 6×6×4×3 =432

Q5 ex 12.2 Heron's formula

ar ABCD = 2ar ΔBCD  ( Diagonal bisect the parallelogram in two equal parts)

= 2 × 432 = 864 m

The number of cows grazing in the field = 18

Therefore each cow be getting the area to graze in the field = 864/18 =48 m²

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q6. An umbrella is made by stitching 10 triangular pieces of cloths of two different colours (see fig.12.16) , each piece measuring 20 cm,50 cm and 50 cm. How much cloth of each colour is required for the umbrella.

Ans. It is given to us that an umbrella is made of 10 triangular pieces of the sizze 20 cm,50 cm and 50 cm

ar Δ  = √[s(s -a)(s-b)(s-c)]

s = (a +b+ c)/2 = (20 + 50 +50)/2 =120/2 = 60 m

ar Δ  = √[60(60 -20)(60-50)(60-50)]

=√[60×40×10×10]=√(6×10×4×10×10×10) = 2×10×10√6 =200√6

Area of each triangular  piece  is = 200√6 cm²

umbrella fig 12.16

There are 10 triangular  pieces  in which 5 pieces are of the same colour a 5 are of another colour

Therefore cloth of each colour is required for the umbrella = 5× 200√6 =1000√6 cm²

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q7.A kite in the shape of a square with a diagonal 32 cm and an isosceles triangle of base 8 cm and sides 6 cm each is to be made of three different shades as shown in Fig. 12.17. How much paper of each shade has been used in it?

Ans. We are given a  kite of the shape of a square with 32 cm diagonal

(I )shade is a an isosceles triangle of the height 32/2 = 16 cm and base 32 cm

∴Area of I shade = (1/2) ×32 ×16 = 256 cm²

Area of II shade = Area of I shade (diagonal of the square divides the square in two equal parts)

Area of II shade = 256 cm²

III shade is an isisceles triangle of the base 8 cm and sides 6 cm,6 cm

ar Δ  = √[s(s -a)(s-b)(s-c)]

s = (a +b+ c)/2 = (6 + 6+8)/2 =20/2 = 10 cm²

Kite Q7 Hiron's

ar (III)  = √[10(10 -6)(10-6)(10-8)]

= √[5×2×4×4×2] =8√5 cm²

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q8.A floral design on a floor is made up of 16 tiles which are triangular, the sides of the triangle being 9 cm, 28 cm and 35 cm (see the fig.12.18) Find the cost of polishing the tiles at the rate of 50p per cm2 .

Ans. The given triangular tiles are 16, with sides 9 cm,28 cm and 35 cm

Area of a tile is computed by the Heron’s formula

ar Δ  = √[s(s -a)(s-b)(s-c)]

s = (a +b+ c)/2 = (9 + 28+35)/2 =72/2 = 36 cm²

=√[36(36 -9)(36-28)(36-35)]

=√[36×27×8×1]= =√[36×9×3×4×2]=6×3×2√6 = 36√6 =36×2.449≈88.2cm²

Therefore area of 16 tiles = 16× 88.2 =1411.2 cm²

The rate of polishing = 50 p/cm² = Rs 0.50 /cm²

Tiles Q8 heron's

Hence cost of polishing the tiles are = 0.50 × 1411.2 = Rs 705.6

NCERT Solutions for Class 9 Maths exercise 12.2 Chapter 12 Heron’s Formula

Q9.A field is in the shape of a trapezium whose parallel sides are 25 m and 10 m. The non-parallel sides are 14 m and 13 m. Find the area of the field.

Ans. We are given a trapizium ABCD in which parallel sides are 25 m and 10 m and non-parallel sides are 14 m and 13 m

Drawing CE parallel to AD and  CF ⊥ BE

We get a parallelogram ADCE and ΔBCE

Considering the ΔBCE in which BE = AB -AE = AB – DC= 25 – 10 = 15 m

Applyig the Heron’s formula for the area of ΔBCE

ar Δ  = √[s(s -a)(s-b)(s-c)]

s = (a +b+ c)/2 = (13 + 14+15)/2 =42/2 = 21 cm

ar Δ BCE = √[21(21 -13)(21-14)(21-15)]

= √[21×8×7×6]=√[7×3×4×2×7×2×3] =7×2×3×2 = 84 m²

We also can get area of Δ BCE  = (1/2) ×BE ×CF = (1/2)×15 CF

(1/2)×15 CF = 84

CF = (2×84)/15 =11.2 m

Since ABCD is a trapizium

Trapizium ABCD with 13 cm and 14 cm non parallels

Area of a trapizium = (1/2) [10 + 25]×11.2 =(1/2)×35×11.2 = 196 m²

Hence area of the field is 196 cm²

You can compensate us by donating any amount of money for our survival

Our Paytm NO 9891436286

NCERT Solutions of class 9 science 

Chapter 1-Matter in our surroundingsChapter 9- Force and laws of motion
Chapter 2-Is matter around us pure?Chapter 10- Gravitation
Chapter3- Atoms and MoleculesChapter 11- Work and Energy
Chapter 4-Structure of the AtomChapter 12- Sound
Chapter 5-Fundamental unit of lifeChapter 13-Why do we fall ill ?
Chapter 6- TissuesChapter 14- Natural Resources
Chapter 7- Diversity in living organismChapter 15-Improvement in food resources
Chapter 8- MotionLast years question papers & sample papers

CBSE Class 9-Question paper of science 2020 with solutions

CBSE Class 9-Sample paper of science

CBSE Class 9-Unsolved question paper of science 2019

NCERT Solutions of class 10 maths

Chapter 1-Real numberChapter 9-Some application of Trigonometry
Chapter 2-PolynomialChapter 10-Circles
Chapter 3-Linear equationsChapter 11- Construction
Chapter 4- Quadratic equationsChapter 12-Area related to circle
Chapter 5-Arithmetic ProgressionChapter 13-Surface areas and Volume
Chapter 6-TriangleChapter 14-Statistics
Chapter 7- Co-ordinate geometryChapter 15-Probability
Chapter 8-Trigonometry

CBSE Class 10-Question paper of maths 2021 with solutions

CBSE Class 10-Half yearly question paper of maths 2020 with solutions

CBSE Class 10 -Question paper of maths 2020 with solutions

CBSE Class 10-Question paper of maths 2019 with solutions

NCERT solutions of class 10 science

Chapter 1- Chemical reactions and equationsChapter 9- Heredity and Evolution
Chapter 2- Acid, Base and SaltChapter 10- Light reflection and refraction
Chapter 3- Metals and Non-MetalsChapter 11- Human eye and colorful world
Chapter 4- Carbon and its CompoundsChapter 12- Electricity
Chapter 5-Periodic classification of elementsChapter 13-Magnetic effect of electric current
Chapter 6- Life ProcessChapter 14-Sources of Energy
Chapter 7-Control and CoordinationChapter 15-Environment
Chapter 8- How do organisms reproduce?Chapter 16-Management of Natural Resources

Solutions of class 10 last years Science question papers

CBSE Class 10 – Question paper of science 2020 with solutions

CBSE class 10 -Latest sample paper of science

NCERT solutions of class 11 maths

Chapter 1-SetsChapter 9-Sequences and Series
Chapter 2- Relations and functionsChapter 10- Straight Lines
Chapter 3- TrigonometryChapter 11-Conic Sections
Chapter 4-Principle of mathematical inductionChapter 12-Introduction to three Dimensional Geometry
Chapter 5-Complex numbersChapter 13- Limits and Derivatives
Chapter 6- Linear InequalitiesChapter 14-Mathematical Reasoning
Chapter 7- Permutations and CombinationsChapter 15- Statistics
Chapter 8- Binomial Theorem Chapter 16- Probability

CBSE Class 11-Question paper of maths 2015

CBSE Class 11 – Second unit test of maths 2021 with solutions

NCERT solutions of class 12 maths

Chapter 1-Relations and FunctionsChapter 9-Differential Equations
Chapter 2-Inverse Trigonometric FunctionsChapter 10-Vector Algebra
Chapter 3-MatricesChapter 11 – Three Dimensional Geometry
Chapter 4-DeterminantsChapter 12-Linear Programming
Chapter 5- Continuity and DifferentiabilityChapter 13-Probability
Chapter 6- Application of DerivationCBSE Class 12- Question paper of maths 2021 with solutions
Chapter 7- Integrals
Chapter 8-Application of Integrals

50 important science questions for cbse 10 class

Chemical properties of acid and base

Anatomy of human brain

Physics viva voce questions

Chemistry viva voce questions & answers

Chemistry practical based questions

Solutions of previous years science & maths question papers

Solutions of class 10 Science question paper 2019 CBSE

Solutions of class 10 CBSE maths question paper 2020

CBSE Class 10 science question paper 2020 SET -3 solutions

Download e-book of Science NCERT 634 questions with solutions for Polytechnic and NDA entrance exams

 

 

Scroll to Top