Future Study Point

Class 5 Mental Maths Questions For Scholarship Exam

Class 5 Mental maths exam is recruited by the All India School Board which is directed and run by the indian government in order to promote mathematical and reasoning capability of class 5 students.The government helps the students for their study,in this regard indian government distribute the scholarship to the talented students.It is an excellent step of the government for refining national telent.
Here you can give the assignments OF Class 5 Mental Maths  Scholarship Exam to your kid preparing for Class 5 Mental Maths  Scholarship Exam.
The preparation for Class 5 Mental Maths  Scholarship Exam includes simple addition,subtraction,multiplication and division.
Some of the questions for Class 5 Mental Maths  Scholarship Exam are of statements which are based on time, money,data,mensuration,unitary system,profit loss,balance of equation,and of reasoning capability.
Here is a demo of few questions for Class 5 Mental Maths  Scholarship Exam.

Class 5 Mental Maths Questions For Scholarship Exam

Q1.What is the smallest 5 digit number?

Q2.What is the largest 4 digit number?

Q3.What is the largest and the smallest number formed by using 2,0,1,7?

Q4.What is the smallest number formed by using 8,0,1,7,if one digit is repeated twice?

Q5.What is the predecessor of the smallest 5 digit number?

Q6..What is the successor of the largest 4 digit number?

Find the value of x in questions no. 7 to 12?

Q7.2920+20 +x = 20 +2920+30

Q8.20 +7012+x = 20 +12434+30

Q9.30 +2715 = 30+x

Q10.45 +3986 = 30+x+3986

Q11.8986-x = 5675

Q12.8986+2543-x = 5675+2543

Q13.The rate of sugar is Rs 40/kg and of flour is Rs 30/kg,Meena purchased 3 kg sugar and 10 kg flour ,how much money did she had to pay to the shopkeeper?

Q14.Convert 5 meter 9 cm into cm.

Q15.Convert 15 Decameter into Centimeter.

Q16.How many two digits numbers are there?
Q17.How many three digits numbers are there?
Q18.How many four digits numbers are there?

Q19.Solve 96 +104 +59+786 mentally.

Q20.Find the factors of the following numbers.
(a) 0 (b) 2 (c) 10 (d) 30

Q21.How many sides are there in 5 pentagons?

Answers:Class 5 Mental Maths Questions For Scholarship Exam

(1)The smallest 5 digit number-10000

(2)The largest 4 digit number-9999
(3)The largest number formed by using 2,0,1,7 -7210
The smallest number formed by using 2,0,1,7-1027
(4)The smallest number formed by using 8,0,1,7,if one digit is repeated twice-10078
(5)The smallest 5 digit number-10000
Predecessor of 5 digit smallest number=10000-1=9999
(6) The largest 4 digit number= 9999
The successor of the largest 4 digit number=9999+1=10000
(7)2920+20 +x = 20 +2920+30
x =30
(8)20 +7012+x = 20 +12434+30
7012+x = 12434+30
7012+x =12464
x =12464-7012=5452
(9)30 +2715 = 30+x
x =2715
(10)45 +3986 = 30+x+3986
45 = 30+x
x =45 -30 =15
(11)8986-x = 5675
x =8986-5675
x=3311
(12)8986+2543-x = 5675+2543
8986-x = 5675
x =8986- 5675
x =3311

(13)The rate of sugar is Rs 40/kg

Means the cost of 1 kg sugar is =Rs 40

The cost of 3 kg sugar is=3×40 =Rs 120

The cost of 1 kg flour is =Rs 30

The cost of 10 kg flour is=10×30 =Rs 300

Therefore the cost of 3kg sugar and 10 kg flour is =Rs 120+Rs 300 =Rs 420

(14)All class 5 students are needed to learn following units of length by heart for solving such questions.

5 meter 9 cm into meter

1 meter =100 cm

9 cm = 9/100=0.09 m(division takes place when converted into greater unit)

∴ 5 meter 9 cm =5+0.09 =5.09 m

1Km =10 Hactometer
1Hactometer=10 Decameter
1Decameter =10 Meter
1Meter = 10 Decimeter
1 Decimeter =10 Centimeter
1Centimeter = 10 Millimeter

(15)If you have remembered the above units sequentially as follows

1Decameter =10 Meter
1Meter = 10 Decimeter
1 Decimeter =10 Centimeter

We can understand 1Decameter =10×10×10 =1000 Centimeter

15 Decameter = 15×1000 =15000 Centimeter((multiplication takes place when converted into smaller unit)

(16) The smallest two digits number =10

Largest two digits number =99

The total two digits number =99-10+1 =90

(17) The smallest three digits number =100

Largest three digits number =999

The total two digits number =999-100+1 =900

(18) The smallest four digits number =1000

Largest four digits number =9999

The total four digits number =9999-1000+1 =9000

(19)96 +104 +59+786

Do the sum of the numbers which you can solve by a straight way like 96+104 =200
Split up the rest of numbers into the multiple of 10
59 =50+9
786 =700 +80+6
Try to add the numbers orally which are multiple of 10 like 200,50,700 and 80 that comes 1030
Then add 9+6 =15 to 1030 that come up 1045.

Ans 20.(a) 0 (b) 2 (c) 10 (d) 30

(a) Factor of 0 =0 only

(b)Factor of 2 =1,2

(c)Factor of 10 =1,2,5,10

(d) Factor of 30=1,2,3,5,6,10,15,30

(21) In a pentagon there are 5 sides

Therefore 5 pentagons will contain= 5×5=25 sides

To study NCERT Solutions of Class 10 Maths, click the following link

NCERT Solutions of all chapters of Maths for Class 10 from Chapters 1 to 15

Solutions of Basic and Standard Maths Sample Paper and Question papers  published by CBSE for Term 1 and Term 2 CBSE Board exam 2021-22

Class 10 Maths Sample Paper(Standard) for 2021 CBSE Board Exam -Term 1 with Solutions

Class 10 Maths Sample Paper (Basic) with Solutions for Term 1 CBSE Board Exam 2021-22

Class 10 Maths Solutions of Question Paper Set 4 Term 1 CBSE Board Exam 2021-22

Solution of Latest Sample paper Class 10 maths for Term 1 2021 CBSE board

NCERT solutions of class 10 science

Class 10 Important Science Notes Updated for 2022-23 CBSE Board Exams Hindi and English Medium

Download Science NCERT Solutions PDFs for Class 10 Updated for 2022-23 CBSE Board Exam

NCERT Solutions of Science and Maths for Class 9,10,11 and 12

NCERT Solutions for class 10 maths

CBSE Class 10-Question paper of maths 2021 with solutions

CBSE Class 10-Half yearly question paper of maths 2020 with solutions

CBSE Class 10 -Question paper of maths 2020 with solutions

CBSE Class 10-Question paper of maths 2019 with solutions

NCERT Solutions for class 11 maths

 Chapter 1-Sets Chapter 9-Sequences and Series Chapter 2- Relations and functions Chapter 10- Straight Lines Chapter 3- Trigonometry Chapter 11-Conic Sections Chapter 4-Principle of mathematical induction Chapter 12-Introduction to three Dimensional Geometry Chapter 5-Complex numbers Chapter 13- Limits and Derivatives Chapter 6- Linear Inequalities Chapter 14-Mathematical Reasoning Chapter 7- Permutations and Combinations Chapter 15- Statistics Chapter 8- Binomial Theorem Chapter 16- Probability

CBSE Class 11-Question paper of maths 2015

CBSE Class 11 – Second unit test of maths 2021 with solutions

NCERT Solutions for Class 11 Physics

Chapter 1- Physical World

chapter 3-Motion in a Straight Line

NCERT Solutions for Class 11 Chemistry

Chapter 1-Some basic concepts of chemistry

Chapter 2- Structure of Atom

NCERT Solutions for Class 11 Biology

Chapter 1 -Living World

NCERT solutions for class 12 maths

 Chapter 1-Relations and Functions Chapter 9-Differential Equations Chapter 2-Inverse Trigonometric Functions Chapter 10-Vector Algebra Chapter 3-Matrices Chapter 11 – Three Dimensional Geometry Chapter 4-Determinants Chapter 12-Linear Programming Chapter 5- Continuity and Differentiability Chapter 13-Probability Chapter 6- Application of Derivation CBSE Class 12- Question paper of maths 2021 with solutions Chapter 7- Integrals Chapter 8-Application of Integrals

Class 12 Solutions of Maths Latest Sample Paper Published by CBSE for 2021-22 Term 2

Class 12 Maths Important Questions-Application of Integrals

Class 12 Maths Important questions on Chapter 7 Integral with Solutions for term 2 CBSE Board 2021-22

Solutions of Class 12 Maths Question Paper of Preboard -2 Exam Term-2 CBSE Board 2021-22

Solutions of class 12  maths question paper 2021 preboard exam CBSE Solution

Scroll to Top
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.